Žádný interiér není stejný, interiéry se odlišují jednotlivými styly bydlení a rozdíly vznikají na základě několika faktorů – liší se jednoduchostí či složitostí vybavení, barevným provedením, nábytkem a doplňky, užitými materiály a mnohými dalšími.
Moderní styl
Jednoduchá krása podřízená praxi a spojení příjemného s užitečným. Klade důraz na funkční využití interiéru, ale respektuje i osobitý vkus majitele. Kombinuje jednoduché tvary a linie, ale místo k luxusní výjimečnosti se kloní k praktické stránce bydlení. Variabilita a jednoduchost, barvy a také zastoupení přírodních materiálů, tak jejich imitace – to jsou znaky současných moderních interiérů. Zajímavého efektu dosáhneme kombinací lesklých a matných ploch. Z barev tento styl doporučuje jednu základní kombinovat s jedním až dvěma dalšími odstíny.
Elegantní styl
Základem elegantního stylu je dřevo, nejlépe v tmavém odstínu, doplněné bílou barvou. To můžete doplnit další barvou, vhodné jsou zemité odstíny, například varianty hnědé, bordó, ale i zelená či fialová. U klasického interiéru také zapomeňte na různé „výstřelky“, jako jsou sedací vaky, atypické plastové kousky a podobně. Naopak sáhněte po pohovce, křeslech, konferenčním stolku, komodě a několika skříňkách. Jestliže se rozhodnete oživit pokoj dekorem, dopřejte si ho například na tapetách či závěsech. Měl by však být nenápadný, nejlépe tón v tónu.
Italský styl
Umění, originalita a luxus. Dekorování interiérů propojuje vznešenost historie s originalitou moderní doby. Je to charismatický styl plný designu, umění a luxusu, ale také tradic a umírněnosti. Italský styl má něco navíc. A tím je nenapodobitelná schopnost italských umělců kombinovat staré s novým, udávat směr a určovat tempo vývoje jak v architektuře, tak i v designu.
Skandinávský styl
Charakteristický znak stylu je světlé dřevo a přátelská, prosvětlená atmosféra. I když vznikl na severu, patří u nás k velmi oblíbeným. Typické znaky – světlé dřevo, doplněné bílou a případně černou barvou. Ať je nábytek mořený nebo natřený, vždy má světlou barvu a nikdy nepůsobí neohrabaně, nýbrž elegantně a lehce. Na stěnách se nachází světlé tapety nebo jsou jednobarevně natřené. Podlahy, většinou dřevěné, pokrývají měkké velurové koberce, které navozují atmosféru tepla a pohodlí. Skandinávský styl je mimořádně komfortní a v pozitivním smyslu slova usedle pohodlný.
Světlý nábytek a doplňky – jemné látky, volány a mašle. Bílý nebo světle krémový nábytek příjemných zaoblených tvarů a k tomu červená, růžová či fialová barva doplněná květinovým dekorem – pokud tohle vše spojíte, není pochyb, že jste romantické duše a ve stejném stylu máte zařízené i své bydlení. K nezbytným doplňkům patří i jemné a splývavé látky, mašle, volány, křišťály nebo měkký koberec.
Venkovský styl
Dominuje pohodlí a solidní řemeslo. K tomuto stylu je potřeba mít správné prostředí, které nabízejí staré domy či chalupy. Základem tohoto stylu je dřevěný nábytek – kvalitní a dobře opracovaný masiv. Na náhražky zapomeňte! Venkovskému stylu pak sluší i různé historické kousky, jako jsou komody, almary, příborníky. Sluší mu i doplňky ze dřeva, proutí či porcelánu, koberce z čisté vlny. Otevřené police, komody, malé stolky s rodinnými obrázky a suché kytice. Barvy volte v přírodních odstínech. Je stylem bydlení na generace.
Přírodní materiály, kůže a kožešiny. Přírodní materiály a to nejen dřevo, ale i kůže a kožešiny, doplněné paletou barev od tlumené zelené přes hnědé a pískové barvy až po bílou, ovšem vždy pouze v matném provedení – to je základ koloniálního stylu. Žádané jsou u něj i různé proutěné výrobky, které můžete použít i méně tradičním způsobem, než představují vyplétaná křesla. Co takhle nahradit klasické rolety těmi z rákosu?
Puristický styl
Redukovaný na podstatné, na ozdoby a doplňky zapomeňte. Stylově čistý s důrazem na detail – takový je puristický styl. Purismus nemusí znamenat extrémní uvolněnost nebo neútulnost, mrazivě chladné bydlení – naopak. Díky menšímu počtu lépe vyniknou jednotlivosti. Dominuje hlavně bílá barva, kterou maximálně doplní dřevo a kvalitní přírodní kůže. Tento styl potlačuje barevnost, množství nábytku se omezuje na minimum, ale důležitá je jeho propracovanost, sladěnost a smysl pro detail. Lustr, stojací lampa i pracovní lampička tak nutně musejí pocházet ze stejné kolekce, barva přírodní kůže na pohovce je totožná s malbou stěn. A v neposlední řadě – méně znamená u tohoto stylu vybavení více!
Co se leskne a třpytí je glamour. Bílá a černá, případně doplněné o fialovou – to je barevný základ glamour stylu. Na luxusu a přitažlivosti mu pak dodává vysoký lesk nábytku i doplňků, který je pro něj typický a nezbytný. Proto se u něj setkáte se stříbrnými a zlatými doplňky, zrcadly a sklem. Přípustný je i nábytek imitující zdobné baroko a rokoko, ovšem nikoli ve dřevě, ale v bílém či černém laku.
Tématické články: