Ložnice jako intimní interiér, patří do soukromé části bytu pro odpočinek a relax.
Interiér by měl být útulný, pohodlný, moderní – ale ne neosobní. Obecně platí, že ložnice pro dvě osoby by měla mít minimálně 12 metrů čtverečních, ale i malý prostor je lepší nežli žádný. Ložnici řadíme mezi obytné místnosti, v praxi to znamená, mít přirozené osvětlení, větraní a pokud možno orientaci na východ nebo severovýchod. Jako místnost klidového charakteru by měla mít ložnice barvy spíše neutrální, uklidňující. Rozložení nábytku je individuální záležitost, kde hraje roli budoucí využití a vkus každého uživatele. Co do ložnice určitě nepatří, je vše co je spojeno s prací.
Na minimální zařízení ložnice stačí postel a noční stolek. V módě je minimalistický styl, který ale ne každému vyhovuje. Noční stolky, různé skříňky, šatní skříně a podobné druhy nábytku dotváří celkový vzhled a atmosféru ložnice. Dominantou ložnice je postel s volným přístupem (v případě manželské) z obou stran. Klasický rozměr dvojlůžka 200 cm délky na 160 – 180 cm šířky. Důležitá je i výška postele – cca 40 – 45 cm, pro dříve narozené nebo méně pohyblivé uživatele je vhodné výšku optimálně zvýšit. Velmi důležitou částí vybavení je i samotná spací plocha – rošt a matrace.
Skříň by měla být prostorná a ladit s ostatním nábytkem.
Prostorově úsporné jsou vestavěné skříně od podlahy ke stropu s posuvnými dveřmi. Vnitřní uspořádání lze vyrobit na míru dle individuálních potřeb uživatele. Plné police nebo drátěný program, zásuvky či ramínkové tyče si můžete seskládat dle potřeby.
Na lampičku, odkládání knih a jiných drobností nejvíce oceníte noční stolek vedle postele. Nezáleží na jeho velikosti či provedení, ale měli byste mít každý svůj. K poklidné atmosféře přispěje i vhodné osvětlení. V ložnici většina z nás uvítá spíše intimnější osvětlení, které můžeme snadno ovládat. Můžete zvolit více drobnějších svítidel nebo jedno dominantní, jemuž budou už jen sekundovat bodovky, zabudované např. ve skříni.
Nepodceňujte ani výběr podlahy. Ideální jsou přírodní materiály teplé na dotek – dřevo, korek nebo vlněný koberec. Vytvoří útulné prostředí, mají také tlumící účinky.
Neodmyslitelnou součástí ložnice je bytový textil, ať už jde o ložní prádlo, závěsy, záclony či koberce. Právě textil udělá z pokoje útulné místo ke spaní. Pozor by ale měli dát alergici a astmatici.
Prostoru by měla dominovat jedna dřevina a jedna dominantní barva. Případné další barevné a materiálové variace držte buď v neutrálních odstínech nebo světlých odstínech vybrané dominantní barvy. Ideálními barvami do ložnice jsou modrá, nebo odstíny fialové blíže modré části spektra. Uklidňujícím dojmem působí také zelená, ale opět její tlumenější varianty.
Pojem obývací ložnice, v poslední době poměrně často užívaný pojem, značí kombinaci ložnice a nějaké další místnosti – nejčastěji obývacího pokoje. Zařízení místnosti je potřeba zvolit tak, aby vyhovovalo oběma základním funkcím. Jednou z možností oddělení spacího koutu od obývací části je využití celoskleněné stěny, pomocí nábytkové stěny, využít jen optického rozdělení pomocí skříněk a květin nebo pomocí japonské stěny. Vše již závisí na prostoru a charakteru majitele.
Tématické články :